Duyurular

2016 YILI CAMİLERDE KUR’AN ÖĞRETİMİ PROGRAMI KÜÇÜKÇEKMECE KAYMAKAMLIĞININ 22/12/2015 TARİH VE 392 SAYILI ONAYI İLE 04.01.2016 TARİHİNDE BAŞLAYACAK OLUP GÖREVLİLERİMİZ EHYS PROGRAMI ÜZERİNDEN DERS AÇMA VE KURSİYER GİRİŞ İŞLEMLERİNİ 04.01.2016 TARİHİNDE YAPARAK MÜFTÜLÜK ONAYINA GÖNDERMELERİNİ VE AY SONLARINDA EK DERS TAHAKKUK BİLGİLERİNİ SİSTEME GİRMELERİ GEREKMEKTEDİR.iLGİLİ PROGRAMIN DETAYLARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEDİR.

 

CAMİLERDE KUR’AN ÖĞRETİMİ PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Son kayıt tarihi 20 Kasım olan Umre turlarında Kayıt ve para yatırma işlemleri 23 Kasım 2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

2015-2016 Yılı Umre Organizasyonunda din görevlisi ve bayan irşad görevlisi olarak müracaat edenlerin mülakat tarih ve yerleri belli olmuştur. 

Mülakat yerinizi öğrenmek için lütfen tıklayınız...

İlgili yazı için TIKLAYINIZ
 
Avrasya ülkelerinde yaşayan vatandaş, soydaş ve dindaşlarımıza gelen talepler doğrultusunda 2016 yılı Ramazan Ayı boyunca din hizmeti sunmak, vaaz ve konferanslar vermek amacıyla; mesleki ehliyet ve birikimi olan, beşeri ilişkilerde başarılı, mahallinde gözlem yapıp ihtiyaçları kısa sürede fark edebilen, bütün bu yönleriyle yurtdışında ülkemizi, Başkanlığımızı ve yüce dinimizi, din adamı ağırlığını en iyi şekilde temsil edebilecek liyakate sahip öncelikle İlahiyat Fakültesi mezunu din görevlileri gönderilecektir.
 
2016 yılı Ramazan Ayı'nda talep gelen ülkelerde (bayan görevli talebi bulunmamaktadır.) görev yapabilecek ehliyet ve liyakate sahip İl Müftülüğü (geneli ile)/Eğitim Merkezi Müdürlüğü personelinden (aday ve sözleşmeli memurlar hariç) 2014 ve 2015 yıllarında yurtdışında (Ramazan, Umre ve Hac vb.) görevlendirilmemiş ve 2016 yılında planlaması bulunmayan personelden -beyandaki tüm sorumluluklar İl Müftülüklerine/Eğitim Merkezi Müdürlüklerine ait olmak üzere- uygun görülenlerden İstanbul için 40 Ankara için 25, Büyükşehir statüsünde olanlar için 10'ar, illerden 5'şer ve Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden 5'er isimin en geç 11/12/2015 Cuma günü mesai bitimine kadar Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne bildirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 

 
İl Müftülükleri/Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yapılacak mülakatta Hatimle Teravih Namazı kıldırabilen kıraati ve nasiyesi düzgün, Maddiyata önem vermeyen, Rusça, Arnavutça, Bulgarca, Pomakça, Kırım ve Kazan Tatarcası, Kazakça, Boşnakça, Gürcüce, Çerkezce, Çerkezce dilinin Karatay ve Kabartay lehçeleri vb. Avrasya Coğrafyasında konuşulan dillerden birini veya bir kaçını bilen, sesi güzel hafızlar tercih sebebi olup, seçilecek personelin özelliklerinin, iletişim bilgilerinin (cep telefonu, email, kurum sicil numarası) liste halinde Başkanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir.
 
İsimleri bildirilenler, Başkanlığımızca kurulacak komisyon tarafından ayrıca mülakata tabi tutulacaklardır. Bilgilerini ve konunun personele duyurularak, Müftülüklerince yapılacak mülakat sonucu belirlenecek isimlerin 11/12/2015 Cuma günü akşamı mesai bitimine kadar Diyanet'e bildirilecek...

Diyanet İşleri Başkanlığının 2007 No'lu Genelgesi,

   İlgi genelgenin 8. Maddesinde: '' Hutbeler İl İrşat Kurulu tarafından hazırlanacaktır. Ancak bu süreçte İlçe İrşat Kurulları da aktif olarak görev yapacaklardır. İl İrşat kurulu, İlçe İrşat Kurullarının hangi konuda hutbe yazacaklarının tesbiti ve takibinden sorumlu olacaktır. İlçe İrşat Kurulları, seçilen hutbeleri 1 (bir) ay önce İl İrşat kuruluna gönderecektir.'' denilmektedir.

            Buna sebeple;

   1. Ek listede Müftülüğünüz karşısında belirtilen konularda, Müftülüğünüz Vaiz, Din Hizmetleri Uzmanı, Murakıp, Kuran Kursu Öğreticisi, İmam-hatip ve Müezzin-Kayyımlarına hutbe hazırlatılmasını,

  2. Hazırlanan hutbenin ilçeniz İrşat Kurulunca değerlendirilerek, okunması uygun görülen hutbelerin  aşağıda belirtilen tarihe kadar, Word ve hutbe formatında ve üs yazı ekinde dinhizmetleri@istanbulmuftulugu.gov.tr e-mail adresine gönderilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

 

Aşağıda belirtilen Tablo Küçükçekmece Müftülüğümüze ait Hutbe hazırlanacak Haftaların Tablosudur.

Ay Hutbe Teslim Tarihi Hutbe tarihi Hutbe Konusu
Mart Hutbeleri 15.01.2016 tarihine kadar 11 Mart 2016 Birliğe Yönelen Tehdit; Fitne
Haziran Hutbeleri 15.04.2016 tarihine kadar 10 Haziran 2016 Oruç Kalkandır
Eylül Hutbeleri 15.07.2016 tarihine kadar 2 Eylül 2016 Taassub değil Tearuf
Kasım Hutbeleri 16.09.2016 tarihine kadar 25 Kasım 2016 Ailemde yaşlı var:Mutluyum

 

    

Aşağıdaki listeden caminizin adresini kontrol edip adreslerde mahalle, cadde, sokak ve kapı numaralarında eksiklik var ise adresleri güncelleyebilmemiz için mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası bilgilerini Müftülüğümüze ait olan info@kucukcekmecemuftulugu.gov.tr mail adresine veya 5337378697 numaralı telefondan 30 Kasım Pazartesi mesai bitimine kadar ivedi olarak bildirmeniz gerekmektedir.

 

CAMİ LİSTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Aşağıdaki listeden Kuran Kursunuzun adresini kontrol edip adreslerde mahalle, cadde, sokak ve kapı numaralarında eksiklik var ise adresleri güncelleyebilmemiz için mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası bilgilerini Müftülüğümüze ait olan info@kucukcekmecemuftulugu.gov.tr mail adresine veya 5337378697 numaralı telefondan 30 Kasım Pazartesi mesai bitimine kadar ivedi olarak bildirmeniz gerekmektedir.

 

KURAN KURSLARI LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

2015 Yılı (2015-II) Diyanet İşleri Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Duyurusu

Duyuru Metni için Tıklayınız

İlçemiz Söğütlüçeşme Yeni Camii İmam Hatibi Sayın Azim ZORLU hocamızın annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 06.12.2015 Pazar günü ikindi namazına müteakip Kocaeli Başiskele Karşıyaka Döngel merkez camisinden kaldırılacaktır.  Merhumeye Allahtan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dileriz.
Taziye Tel: 0 (533) 5678983

11.12.2015

Türkiye

     

 

HAFIZLIK TESPİT SINAVI DUYURUSU

 

Kur'an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 18 Ocak 2016 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

 

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

 

1.      Hafızlık tespit sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

 

  SINAVIN YAPILACAĞI İLLER SINAV MERKEZLERİ
1 Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi
2 Bursa Bursa Eğitim Merkezi
3 Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi
4 Elazığ Harput Eğitim Merkezi
5 Erzurum Ö. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi
6 İstanbul Fatih İlçe Müftülüğü
7 İstanbul Kartal İlçe Müftülüğü
8 İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi
9 Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi
10 Konya Dini Yüksek İhtisas Merkezi
11 Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi
12 Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi
13 Van İl Müftülüğü

 

2.      Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 14-31 Aralık 2015-tarihleri arasında https://ehys.diyanet.gov.tr/ internet adresi üzerinden yapılacaktır.

3.      Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendisi sorumlu olacaktır.

4.      Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C Kimlik numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

5.      Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

6.      Hafızlık tespit sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden hafızlık sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur'an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, "Dışarıdan" olarak hazırlanamayacağı gibi "Dışarıdan" olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de "Kur'an Kursundan" olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

7.      Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve eklenen fotoğrafların yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

8.      Sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 11 Ocak 2016 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak ve ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

9.      Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı "Hafızlık Sınavı Giriş Belgesi" ile birlikte T.C. kimlik no'sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

10.  Adaylar; Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 01.02.2016 tarihi itibariylehttps://ehys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

11.  Hafızlık tespit sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

12.  Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

13.  Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin "Hafızlık Belgeleri" eğitim gördükleri Kur'an kursunun bağlı olduğu müftülüğe gönderilecektir.

14.  Hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

15.  Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur'an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

 

 

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı

 

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800

Çankaya/ANKARA

 

Tel: 0312 295 81 02/81 15

Fax: 0312 287 68 59

 

İlgililere duyurulur.

 

 

EĞİTİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

 

Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasına Katılacak Kuran Kurslarımız aşağıdaki matbu dilekçeyi doldurup Müftülüğümüze başvurmaları gerekmektedir.

 

MATBU DİLEKÇE

Duyuru Metni İçin Tıklayınız !!!

 

2015-2016 Öğretim döneminde (EHYS sistemine kayıtlı) eğitime devam eden öğrenciler arasında "Dini Bilgiler Yarışması" düzenlenecek olup, yarışma kriterleri müftülüğümüz web sayfasının duyurular bölümünden ilan edilmiştir. Yarışmaya müracaat edecek öğrencilerin Ek-2/1 Öğrenci Başvuru Formuyla Kursunuza müracaat etmesi,  Kursunuzda kurulacak bir komisyon marifetiyle 05.05.2016 Perşembe günü yarışma yapılması ve belirlenecek kurs birincisi öğrencinin 06.05.2016 Cuma günü saat 12:00’ye kadar müftülüğümüze Ek-2/2 form ile bildirilmesini önemle rica ederim. Mustafa TEMEL / MÜFTÜ

2015-2016 yılı Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu Kudüs turları iki kategori şeklinde yapılacaktır.

1- Kudüs Turu. Detaylar için Tıklayınız...

2- Kudüs Bağlantılı Umre Turu. Detaylar için Tıklayınız...

Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu 2015-2016 Umre Organzasyonu tur ve fiyatları belli olmuştur. Umre kayıtlarımız başlamıştır. Kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağını Umre broşürümüzü inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Umre tur ve fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız...

Kuran Kurslarında uygulanan 4-6 yaş grubu öğretim programının geliştirilmesi ve verimliliğin artırılması için Diyanet İşleri Başkanlığının ilgi yazısı ekinde gönderilen formun 4-6 yaş grubuna açılan sınıflarda görev alan öğretici ve yöneticiler tarafından doldurularak, 11 Aralık 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar info@kucukcekmecemuftulugu.gov.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. İlgili forn aşağıdadır.       

Form için tıklayınız

Aktif Ziyaretçi : 4
Dün Tekil : 307
Bugün Tekil : 148
Toplam Tekil : 36757